Kolorystyka

strona główna   |   dodaj do ulubionych     informacje o serwisie

 
 
 
 

Historia świata - historią koloru

barwy i kolory   Na przestrzeni wieków każda kultura przypisywała jakiemuś kolorowi symboliczne znaczenie. Dzięki inskrypcjom hieroglificznym wiemy, że starożytni Egipcjanie szczególna uwagę przywiązywali do kolorów słońca, a dzięki rozlicznym odkryciom archeologicznym byliśmy w stanie odczytać mistyczne znaczenia przypisywane barwom przez starożytnych - przedstawiały one dzień i noc, narodziny, życie i śmierć, wodę oraz różne pożywienia. Mimo, iż ilość stosowanych odcieni jest ograniczona, to jednak preferowano je dla oznaczenia samego człowieka, jego stosunków do bogów, duszy, ciała, ziemi i działania.

   W starożytnych Chinach kolor złoty pozostawał wyłącznie do dyspozycji cesarza, Rzymianie szczególne uczucie żywili dla czerwieni pompejańskiej, a Grecy zdobyli swoje szaty i dzieła w zasadzie tylko ciemną zielenią i kolorem pawioniebieskim. Czy dlatego, że Grecy żyli nad morzem i kolory wodnych głębin miały tak wielki wpływ na ich życie, Rzymianie zaś kochali rozkosz oraz satysfakcję fizyczną jaka daje czerwień, a władcy Chin byli tak żądnymi przepychu, że nawet kolor złoty chcieli mieć tylko dla siebie? 

 


   Pierwsze farby zostały zrobione z minerałów oraz substancji organicznych, błękit najprawdopodobniej otrzymywano z lapis lazuli, czerwień zaś z odmiany owadów koszenilin, żółć z nasiarczanych glinek i siarczka arsenu, fiolet z małż morskich, brąz z glinki żelazistej, biel z kredy, a czerń ze spalonej kości słoniowej.  Uzyskane barwniki były wykorzystywane głównie w malarstwie, ceramice, tkactwie oraz przyozdobieniach ciała.

   W XIX wieku dzięki odkryciu Henry Perkinsa - ze smoły i związków węgla zdołał on otrzymać barwniki anilinowe - nowożytna chemia mogła w końcu zastąpić fach farbiarza. Obecnie zestawia się tysiące związków węgla i tworzy coraz to nowe odcienie pigmentu. Zróżnicowane dzięki niemu i w odcieniu i barwie kolory emitują różną energię. A właśnie dzięki tej energii można określić kolory jako ciepłe lub zimne, słabe lub zdecydowane, wysokie lub niskie.

 
 

© 2007 by kolorystyka.pl - serwis kolorystyka przedstawia wszystkie barwy i kolory, opisuje ich zastosowanie, symbolikę i znaczenie w codziennym życiu.